Microsoft, Kuantum Bilgisayar Ağını Tanıttı

Yazılım devi Microsoft, Girişim Zirvesi’nde duyurduğu bilgisayar ağı ile ağ ortaklarını kuantum araçlarıyla tanıştırdı
Kuantum bilgisayarlarının yayılması için henüz aşılması gereken birçok aşama var ancak yazılım devi Microsoft, erken davranarak kendi kuantum bilgisayar ağını kurdu.

Microsoft, Kuantum Bilgisayar Ağını Tanıttı

Microsoft Quantum Network, şirketin Redmond’daki merkezinde düzenlenen Startup Summit bünyesinde (Girişim Zirvesi) tanıtıldı ve bu sayede yazılım devi Microsoft’un kuantum hesaplama teknolojisine olan bakış açısı da netleşmiş oldu.

Etkinlikte 16 ayrı girişim Microsoft’un zirvesine katılarak  şirketin quantum hesaplama ile ilgilenen beyin takıımının konuşmalarını dinledi, atölye etkinliklerine katıldı ve programlama araçlarını deneyimledi. Microsoft’un Azure Donanıum Sistemler Grubu yardımcı başkanı Todd Holmdahl, konuşmasında quantum bilgisayar teknolojisinin dünyadaki en büyük problemleri çözme potansiyeli olduğunun altını çizerek sözlerine şu ifadeleri ekledi:

“İklim değişikliği gibi problemlerle ilgileniyoruz. Gıda üretimi ile ilgili büyük problemleri çözmeye çalışıyoruz. Materyal biliminin karşılaştığı en büyük zorlukları, kişisel tıbbi bakımı ve makine öğrenmesi alanındaki problemleri çözmek adına fırsatlarımızın olduğunu düşünüyoruz.  Tüm bu imkânlar, bir kuantum bilgisayarı ile elde edilebilir. Bu noktada quantum ekonomisinin gelip çattığını dahi söyleyebiliriz.”

Microsoft, kuantum ağı için gerekli altyapıyı geçtiğimiz yıl yaptığı dev yatırımlarla sağlamış ve Kuantum Geliştirme Kit’inin bir parçası olmak üzere spesifik olarak quantum işlem yükünü sırtlamak için tasarlanan Q# programlama dilini akademik enstitüler ve araştırmacılarla yaptığı çalışmalar sonucunda geliştirmişti.

Microsoft Kuantum İş Gelişimi’nin başındaki isim olan Julie Love’a göre şirket, ilk kuantum işlem imkânını Microsoft Azure ağı üzerinde sağlayacak.

Bununla birlikte bu teknoloji, kullanıcıların çözmek istedikleri problemlerin niteliklerinin ortaya çıkardığı gereksinimlere göre kuantum hesaplama ve geleneksel hesaplama arasında geçiş yapabilmelerine olanak sağlayacak şekilde tasarlandı. Geçtiğimiz yıl Holmdah, beş yıl içerisinde seri üretim ürünü kuantum bilgisayarlarının ortaya çıkacağını belirtmişti. Holmdah’ın öngörüsünün doğruluğunu zaman gösterecek ancak şüphesiz ki Microsoft, Microsoft Kuantum Ağı’nı kurarak bu amaç doğrultusunda şimdiden dev adımlar atmaya başlamış durumda.

Kaynak: chip

Bir cevap yazın