Bu Basit Hataya Düşenlerden 200 Bitcoin Ele Geçirdi! – Kriptokoin.com

Bir dolandırıcı, Tor ağındaki suç üzerine olan web sitelerinde ‘typosquatting’ ile son dört yılda 200 BTC (760,000 dolar) elde ettiğini söyledi.

Typosquatting, başkasının adına olan sitelere konmak olan cybersquaatting’in başka bir formu, web sitesinin adresini yanlış yazan kullanıcılar dolandırıcıların sitesine yönlendiriliyor. Örneğin, facebook.com yerine faceboook.com gibi.

Dolandırıcıların iddialarını ve destekleyici kanıtları gün yüzüne çıkaran Digital Shadows isimli firma, typosquat ağını yöneten sahtekarın iddia ettiği kadar bitcoinle kaçtığını onaylayamayacağını söyledi.

Dolandırıcı, web sitelerinde kendi geliştirdiği bir ödeme işlemcisi kullandığını söylüyor.

Bu özel örnekte, Digital Shadows aynı şekilde bazı sitelerin de bağış kabul etmek için kendi Bitcoin cüzdanlarını kullandığını söyledi.

Dolandırıcı 800 domain kullandığını söylüyor, Digital Shadows incelemesine göre bu doğru olabilir dedi, farklı yönlerde yapılan araştırma sonucunda 500 domain tespit edildi.

Bu tarz örnekler artabilir

Şirketin strateji ve araştırma uzmanı Harrison Van Riper sahte site ile ilk olarak geçtiğimiz yıl Kasımda karşılaştı. Ancak araştırma bunun tek bir örnek olmadığını anlamasıyla hızlandı -dark webin popüler sayfaları ve forumlarıyla alakalı birçok bu tarz sayfa vardı.

Sonunda, 350’den fazla .onion domain’inin sahte dark web domainleri olarak kullanıldığını fark etti.

Dolandırıcının iddiaları henüz onaylanmadı ancak Van Riper bunun “eğer typosquatting kontrolden çıkarsa olabilecekleri göstermesi” açısından önemli bir vaka çalışması olabileceğini söyledi.

“Dolandırıcı çok fazla para elde ettiklerini iddia etti: 200 BTC, yaklaşık 760,000 dolar. Bu boş verilecek bir rakam değil. Eğer dolandırıcı haklıysa bu bize firma taklidi yapmanın ve domain adresine konmanın ne kadar kârlı olabileceğini gösteriyor demektir.”

Bitcoin gibi ödeme sistemleri daha çekici hale geldikçe hacklenmeler daha da sofistike bir hal alıyor, bu tabiatın karşısında firmaların ve bireylerin güvenliğini sağlamak tamamen kendi sorumluluklarında. Öte yandan bu örnek geçmişte yaşananlarla beraber, Bitcoin’in marka değerine zarar vermeye devam ediyor.

Kaynak: kriptokoin.com

Bir cevap yazın