Olumlu işaretler artıyor – Sermaye Bitcoin’e girmeye başladı » KoinMedya

Analistlerin yorumladığı son grafikler, sermaye Bitcoin’e girmeye başladı sinyalini veriyor. Özellikle Nisan ayı için beklentiler önemli. Bir Bitcoin meraklısı veya yatırımcısı iseniz yazının devamını mutlaka okuyun deriz…

Analistlerin Yorumu: Sermaye Bitcoin’e girmeye başladı

Bir varlığı biriktirmek istiyorsanız en iyi zaman onun fiyatının en alt seviyelerde olduğu zamandır. Bitcoin kesinlikle son dört aylık bir süreç boyunca, 4000 dolardaki büyük direnci kırmakta başarısız olduğu, şu andaki pozisyonunda bulunuyor ve bu fiyat seviyesi etrafında durağanlaştı.

UTXO’lar Ocak 2018’den Daha Yüksek

Bu durum, dijital varlığa hiç ilgi olmadığı anlamına gelmiyor. Aslında bu durum, Ocak 2018’den beri tüm zamanların yüksek seviyesini aştığı oldukça zıt bir metrik ve 2019 yılında da bu hızlandı.

UTXO(Unspent Transaction Output)’lar yani Ödenmemiş İşlem Çıktısı, harcanmamış işlem çıktılarıdır. Bu Bitcoin blockchainde yeni bir girdi işlemi gibi görünen fakat henüz harcanmamış bir çıktıdır. Unspent Transaction Output(UTXO)’lar sürekli olarak işleme tabi tutulur ve her bir işlemin başlangıç ve sonucundan sorumludur. Bir işlemin onayı harcanmış bir coinin UTXO’dan kaldırılması ile sonuçlanır.

2017’nin sonları ve 2018’in başlarında gerçekleşen kripto zirvesi boyunca, onaylanmış büyük orandaki satışlarla keskin bir şekilde düşüş yaşanmadan önce, UTXO seviyelerinin 67 milyon civarına ulaştığı gözlenmişti. Geçen yılın Ağustos ayı boyunca trend tersine döndü ve tekrar yükselmeye başladı. Bu yılın başında ise kavis çizerek yükselmeye devam ediyor. Harcanmamış İşlem Çıktılarının(UTXO) seviyeleri, önceki ATH’lerini aştı ve bu durum Bitcoin birikiminin gerçek olduğunun kesin bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Hodl dalgaları, insanların Bitcoin satın aldıklarının ve onu ellerinde tuttuklarının bir başka göstergesi sayılıyor. Bu durum bir kripto para analisti olan fil₿fil₿ tarafından da güncellendi. Ona göre, bu durum bir sonraki büyük boğa koşusundan önceki Bitcoin birikiminin oluştuğu tarihi zamanları içeren bir dönem gibi görünüyor.

Grafiğe bakıldığında 2018 yılının hodlinin çok belirgin olduğu ve konsolidasyon yoluyla tamamen toplandığı açık olarak görünüyor. Analist fil₿fil₿ daha düşük ranjlar arasında hareket eden coinler için 6k’dan düşüşün büyük bir artış gösterdiğini gözlemliyor.

Nisan Ayı Bitcoin İçin Önemli Olabilir

Tarihsel olarak yıldan yıla Bitcoin’in Nisan ayı içerisindeki rallisine baktığımızda sadece iki yıl azalma olduğu gözleniyor. Bu durum kripto kışının yaşandığı 2014 ve 2015 yıllarında gerçekleşiyor. Geçen yıl Nisan ayı içerisinde Bitcoin aylık olarak %40’lık bir artışla gayet güçlü görünüyor. Bir önceki yılın aynı periyodunda ise %33’ün üzerinde bir artış gözlemleniyor.

Gözlemciler, bu yılki ivmede de benzer bir yükselişi umut ediyorlar ve bu birikim bir katalizör görevi görerek BTC fiyatını direnç seviyelerine itebileceğini ve BTC fiyatını 5000 dolar ve üzerine çıkarabileceğini tahmin ediyorlar.

Yazının harılandığı sırada Bitcoin 4.103 dolardan işlem görüyordu. Sonuç olarak, yukarıda bahsettiğimiz tüm göstergeler istikrarlı bir birikim olduğuna ve Nisan ayında 5.000 dolara doğru bir fiyat artışının olabileceğine işaret ediyor.

Kaynak: koinmedya.com

 

Bir cevap yazın